Cide Turizmi

Cide Turizmi

Cide İlçesi Batı Karadeniz Bölümünde Kastamonu İl sınırları içinde yer alan Kastamonu'ya bağlı bir ilçedir. İlçe Topraklarını kuzeyde Karadeniz, kuzeydoğuda Doğanyurt, Doğuda Şenpazar, güneyde Azdavay ve Pınarbaşı ilçe topraklarıyla batıda Bartın iline bağlı Kurucaşile ilçe topraklarıyla sınırlıdır.
İlçenin doğusunda Gemi Dağı'na ulaşır ve Gölboğazı Deresine' ne kadar uzanır. Güneybatıya yönelen sınır Himmet Çayı vadisi takip ederek Valay Çayını enine keser ve Şehriban deresi vadisinden aynı yönde ilerler. Bu doğrultuda ilerleyen sınır Karakuş dağının kuzeyinde Zeytinlik Tepeye (1282m) ulaşır. Ve batıya yönelerek dolinlerle delik deşik olmuş Şeh dağını geçerek Devrekani (Kocaçay) Çayını enine keser. Batıya doğru Kaleburnu Tepesi (1078m), Halla Tepesi (1231m), Ayıcık Tepesi üzerinden geçen sınır Kulaksız geçidini aşarak kuzeybatıya sapar, Karakaya Tepesi (1443m) kuzey batısından Kez boğazını geçerek kuzeye yönelir. Kemrelik Tepesi (1220m) doğusundan itibaren Yol Deresi vadisini takip ederek İnce Burun batısından Karadeniz' e ulaşır.


Bu sınırlar içersinde yer alan Cide İlçesi toplam olarak 85 köyden oluşur. Bu köyler Aydos Çayı, Fakaz Çayı, Devrekani Çayı ile kolları tarafından parçalanmış olan arazide, birbirinden uzak fakat yarı dağınık halde kurulmuştur.
Cide İstanbul' a (513 km), Kastamonu' ya (148 km) uzaklıktadır. Cide'nin hangi isimle ne zaman nerede ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. "Cide" adı tarihi metinlerde ilk olarak
Homeros'un ünlü eseri İlyeda'da anılır; "Erkek Yürekli Pylaimenes komuta eder Paphlagonialılara, gelmişler yaban katırlarıyla ünlü Enetlerin Yurdundan, Kytoros'ta, Sesamos'ta otururlar, Parthenios ırmagı çevresinde kurmuşlardır ünlü saraylarını, kentleri Kromna Aigialos, yüksek Erythinoi' dur." İlyada'da adı geçen Paphlagonia kentlerinden KYTOROS bugün Cide'nin çok az bir söylem farkıyla Gideros dedikleri sahil köyüdür. Fakat tarihi kaynaklara bakıldığında Cide'de Gasgaslar'ın, Paflagonyalılar'ın, Henetler'in, Romalılar'ın, Biazanslılar'ın, Candaroğulları'nın ve Osmanlılar'ın Yaşadığı yazılanlar arasındadır.

 

Gasgaslar M.Ö.1400 yıllarında kuzeyde Karadeniz,Doğuda Kızılırmak'ın doğu tarafları,batıdan da Bolu'ya kadar genişce bir sınırı kapsadığını görürüz.Cide de bu sınırlar içindedir.Fakat Gasgaslar'ın bıraktığı herhangi bir tarihi eser bulunmamaktadır. Paflagonyalılar' a ait iskan yerleri ve arkeolojik sahalar , Devrekani çayının etrafında,Gökırmak,Devrek,Soğanlı, Filyos ve Bartın Çayları etraflarında rastlanmıştır.Cide'de arkeolojik amaçlı bir kazı yapılmadığı için bunlarla ilgili bir esere rastlanmadığı bilinmektedir. Yunan şairi Homer'in yaşadığı çağda Paflogonya'nın Cide Ve Kitoros(Gideros) taraflarında Henet veya Heneti adlı bir kavmin yaşadığı tarihçi Homeros tarafından söylenir.

 

Cide merkezinin sahil kısmında Ceviz dibi adıyla anılan yerde bir saray harabesinin olması Pathenios'ların ünlü sarayının burda olduğunu destekler niteliktedir. Romalılar ve Bizanslılar kesin olarak Cide'de yaşamışlardır.Cide'de Callade Cide adına Y.Domma ve Caracolla adlarına kesilen paralar ve Cide'de bulunan pek çok kale bunların kanıtıdır.Örneğin Güble ve Gilivri arasında bulunan Çoban Kalesi denizden 50-60 m yüksek, tabii bir kayanın üzerine yapılmıştır.Romalılar döneminde yapılmış Osmanlılar döneminde tamir edilmiştir.Timle Kalesi ise deniz seviyesinden hemen hemen 100m yüksekliği olan doğal bir tepe üstüne kurulmuştur ve Bizans dönemine aittir. Gazallı Kalesi Cide'nin Köseli köyünde bir burun üzerinde kurulmuştur ve Bizans dönemine aittir. Okçu Kalesi Cide'nin batısında Okçular Köyünde bulunmaktadır.Batıdan doğuya doğru uzanan doğal bir kayanın üzerine kurulmuştur.Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir.

 


İlçenin son yıllarda en önemli gelir kaynağı Turizm olmuştur.

Cide ilçesi 11 km. kesintisiz plajı, Gideros, Aydos, Denizkonak, Uğurlu, Çayyaka, Akbayır ve İlyasbey sahilleri ile denize girmeye elverişlidir.
Turistik tesisler %1,81 oranında yer kaplamaktadır. Kasaba mahallesinde limana yakın alanda bulunan tesislerden oluşmaktadır. İlçe Merkezinde bulunan bu tesis 1992 yılında tamamlanmış olup Kastamonu Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü Tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca 2000 yılında açılan Bayram Yusuf Aslan Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin 40 yataklı Uygulama Oteli 2004 sezonundan itibaren hizmet vermeye başlamıştır. Bu tesislerin dışında Özel sektöre ait Alkan Otel, Beltaş Turistik Otel, Salcıoğlu Oteli, Ece Oteli vardır. Toplam yatak kapasiteleri 640 dür.

 

Cide İlçesinin Turizm açısından iyi bir potansiyele sahip olduğu açıktır. Gideros koyu, Ilgarini Mağarası, Valla Kanyonu gibi doğa harikalarına sahip, 11 km sahil şeridi ve mavi ile yeşilin dost olduğu bu yerleşim yerinin geleceği sanayi alanında olmayıp vizyonunda deniz ve dağ turizminin yattığı çalışmalar yapılmalıdır. Ulaşım ve tanıtım sorunları aşıldığında Hem Kastamonu hemde ilçe ekonomisine büyük katkı sağlanabilecek alan Turizmdir
Cide’ nin turizm açısından önemli sayılabilecek değerlerinden biri de Yazar ve Şair Rıfat ILGAZ’ dır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ayrıca Cide ilçemizde halkın arasında halen, az da olsa kullanılan kıyafetler otantik yapısıyla ilgi toplamaktadır. Sarı Yazma Festivalinde adı geçen Sarı Yazma (Bayanların örtü olarak kullandıkları malzeme) yine insanların ilgisini çeken noktalardan biridir.
Her yıl yapılan Rıfat ILGAZ Kültür Sanat ve sarı Yazma şenlikleri ilçenin turizmini hareketlendirici etkendir.
 

 

 

.:. KONAKLAMA

.:. OTELLER ve PANSİYONLAR


BAYRAM YUSUF ASLAN

ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSESİ UYGULAMA BİNASI
 
Yetkili kişi: Yılmaz ISLAK
TEL        : 0366 866 35 25
Web       : www.cideotelcilik.com
Adres      : Nasuh Mah. Murat Yenigün Cad. Bayram Aslan Sokak  Cide / KASTAMONU


12 Standart Oda  +  4 Suit Oda +30 Yatak+WC-DUŞ + Minibar, Tv, Telefon Sıcak Su
Oda kahvaltı olarak hizmet vermekte olup, açık büfe kahvaltı dışında, aperatif yiyecek ve sıcak- soğuk içecek hizmeti sunulmamaktadır.
Gruplara yemek organizasyonları düzenlenmektedir.
İki Kişilik Oda+ Açık Büfe Kahvaltı  40 YTL
 


ÖĞRETMEN EVİ


Yetkili kişi: Hüseyin UĞUR
TEL        :0 366 866 2033
Adres     :Hükümet Konağı Yanı Cide / KASTAMONU
 
27 yataklı+1 kişilik, 2 kişilik, 3 kişilik, 4 kişilik ve gerektiğinde 5 kişilik odalara sahiptir.
Sıcak içecekler servis edilmektedir.
 
Üye 6 YTL kamu personeli 7,5 YTL

 


CİDE BELEDİYESİ DİNLENME TESİSLERİ


Yetkili kişi : Şaban BAYRAKCI
TEL         :0 366 866 3513
Adres      :Uğur Mumcu Caddesi Cide / KASTAMONU


20 Oda+50 Yatak+24 saat sıcak su. Oda kahvaltı olarak hizmet vermekte olup, Açık büfe kahvaltı dışında herhangi bir yiyecek içecek hizmeti sunulmamaktadır.
Tesis bünyesinde açık yüzme havuzu bulunmaktadır. Havuz 11:00-18:00 saatleri arasında Halka açıktır. İki Kişilik Oda+Kahvaltı  40 YTL Havuz Giriş Ücreti 6 Ytl


 


 ALKAN OTEL
 
Yetkili kişi: Muzaffer ALTIN
TEL        :0 366 866 3143
Adres     :Kasaba Mah. Fatin Bey Cad. No:7 Cide KASTAMONU
24 ODA+48 yataklı+Wc-Duş 24 Saat Sıcak su
Oda kahvaltı olarak hizmet vermekte olup, yaz aylarında kahvaltı servisi terasta yapılmaktadır
Kişi başı 20 YTL

 


ECE UZUNKUM OTEL
 
Yetkili kişi: Salih ŞAKAR
TEL        :0 366 866 4040
Adres     :Murat Yenigün Cad. No:13 Cide / KASTAMONU


21 ODA+48 yataklı+WC-Duş
Alt katta yer alan lokantada ızgara çeşitleri ve kahvaltı servis edilmektedir.Kahvaltı ekstradır. İki kişi 35 YTL

 


CİDE RESORT OTEL

 

Yetkili kişi: Ahmet SALCI

TEL        :0366 866 2052

Adres     :Kasaba Mah. Fatin Bey Cad. No:9 Cide KASTAMONU

17 Standart + 3 Suit Oda 50 yataklı Wc-Duş, Minibar, Tv, Telefon Oda kahvaltı olarak hizmet vermekte olup, sıcak soğuk içecekler ve pide çeşitleri de servis edilmektedir. Tekne turu ve doğa gezisi organizasyonları düzenlenmektedir. Gruplara özel antlaşmalar yapılmaktadır. Kişi Başı 25 YTL
 


YALI OTEL   


Yetkili kişi: Ali Osman TUĞTEPE
TEL        :0 366 866 2087

Web: www.yaliotel.com
Adres     :Liman İçi Cide KASTAMONU

 

13 Standart +3 Suit Oda 32 Yatak Duş-WC+24 saat sıcak su.
Balık Türleri, Izgara Et Ve Tavuk Çeşitleri, Soğuk Mezeler Ve Salata Çeşitleri. Oda kahvaltı olarak hizmet verilmektedir.
Kişi başı 20 YTL
AYI ŞABAN PANSİYON......................0 366 8661614
DEMİR ÇUBUK PANSİYON...................0 366 8663658
GİDEROS PANSİYON.........................0 366 8718305
İZGİ PANSİYON................................0 366 8661894
NARIN PANSİYON.............................0 366 8661157
ŞEREN PANSİYON.............................0 366 871 8093

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !